YER (ZEMİN) KAPLAMALARI

Binanın zemini, yapısı ve özelliklerine göre ahşap,  plastik, mermer, mozaik gibi kaplamalarla kaplanmasıdır. Yer  kaplamalarını iki ana başlık altında toplayabiliriz.

1. Ahşap zemin kaplamaları

2. Ahşap olmayan zemin kaplamaları

YER KAPLAMASI İÇİN KAPLAMANIN SEÇİMİ

1. GÖRÜNÜM

Malzemenin göze hitap etmesi istenir. Rengiyle, dokusuyla, estetiğiyle, mimari yapısıyla bir bütünlük oluşturması, dekoratif anlamda değer kazanır. Yer kaplaması olarak kullanılan ahşap parke, mozaik, karo seramik, mermer, yapıları itibarıyla güzel görüntü sunarlar.

2. DAYANIKLILIK

Döşeme kaplamalarının mekanik etkilere, aşınmaya, ısınmaya, rutubet değişikliklerine, mantarlara, mikroorganizmalara, çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır.

3. RAHATLIK

Ayak altında rahatlık, darbeyi yok edebilme kalitesi, emniyetle basabilme ve yüzey düzgünlüğü gibi özelliklere sahip olmalıdır.

4. GÜRÜLTÜSÜZLÜK

İnsanı rahatsız etmeyecek kaplamaların seçimi önemlidir. Ahşap parke,  halı, PVC yer kaplamaları ısıyı ve sesi diğerlerine göre daha iyi absorbe ederler. Beton, mermer ve seramik gürültüyü direk iletirler.

5. SIHHİ OLMALI

Döşeme kaplamasının sıhhi olabilmesi için emici olmaması ve kolay temizlenebilir olması istenir. Mozaik, mermer ve seramik sıhhi yer döşemesi olarak gösterebiliriz.

6. MALİYET

İki veya daha fazla döşeme kaplaması ile döşenebilen yerlerde maliyet önem kazanır. Döşeme kaplama maliyetlerini pahalıdan ucuza şöyle sıralayabiliriz.

1. Seramik, Karo, Mermer, Kauçuk

2. Mozaik, Mantar karo

3.Halı, Linolyum, Asfalt Karo

4.Beton, Şap

Yer Kaplama Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir