Şilte Hakkında

Şilte ürünü laminat parke montajı yapılacak zemin üzerine yalıtım amaçlı kullanılır. Nem ve rutubet yalıtımını sağlar. Laminat parke ürününe esneklik kazandırır. Şilte ürünü ile kazanılan esneklik, oluşabilecek çıtırdama sesini azaltır.

0,5 mm ile 5 mm kalınlığı arasında şilte ürünü çeşitleri vardır. Şilte kalınlığı arttıkça fiyat ve kalite o oranda artar. 2 mm şilte üreticiler tarafından önerilmektedir. 5 mm kalınlığında ki şilte montaj yapılacak zemindeki olası küçük hataları da bertaraf eder.

Laminat parke ürününün ömrü montajda kullanılan şilte kalitesi ile doğru orantılıdır. Kalitesi düşük şilte kullanıldığında, şiltemiz zamanla deformasyona uğrayabilir. Asli özelliklerini kaybeden şilte ürünü beton nemi ve rutubetini geçirerek laminat parke ürününde şişme ve deformasyonlara neden olabilir.

Laminat parke piyasasında yaşanan rekabet şilte imalat kalitesini düşürdü. Laminat parke satın alacak müşterilerin ürün kalitesi ile ilgilenmemesi, sadece piyasa fiyat analizi yapması şilte kalitesini çok etkiledi. Üretici fabrikalar çok ince yâda kalın olduğu halde gramajı düşük şilteler üretmeye başladılar.

Şilte Çeşitleri

 • Normal Şilte
 • Folyolu Şilte
 • Alüminyum Folyolu Şilte
 • Şap zeminlerde folyolu şilte kullanmak iyi sonuçlar verir.
  Montaj zemininde oluşabilecek nem ve rutubetten laminat parke ürününü korumak amacı ile naylonlu (folyolu) şilte kullanılması tavsiye edilmektedir.
  Ahşap parke (döşeme ) üzerine laminat parke ürünü montajı yapılıyorsa, folyolu şilte kullanılmayabilir. Normal şilte kullanılır.
  Alüminyum folyolu şilteler diğer şilte çeşitlerine göre daha uzun zaman dayanabildiği için yüksek koruma sağlar.

  Tavsiyem: Laminat parke ürününde kalite fiyat orantısı sadece parkenin kendisiyle sınırlı değildir. Laminat parke montajında kullanılan şilte, kapron, kapı önleri eşik profilleri, oda bölme profilleri, bir sonlama için kullanılan süpürgelik kalitesi laminat parke ürününün fiyatını belirler.
  Laminat parke satıcısıyla sadece fiyat konuşup parkenizin ve yardımcı ürünlerinin kalitesini düşürmeyin.

  Şilte
  Etiketlendi:             

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir